Lucie Durbiano: Punainen pukee teitä. Suom. Saara Pääkkönen. WSOY. 118 s. 25 e.
HS (17.03.2009 - Heikki Jokinen) Punainen pukee teitä on ihastuttava kirja rakkaudesta. Se on kepeällä viivalla ja tyylillä piirretty seitsemän eri tarinan kooste, jossa sekoittuvat ilon ja surun kyyneleet.
Durbiano kertoo Punahilkan ja suden tunteista, patsaaseen rakastuvan etanan tuskasta ja kiireiseen kaniin ihastuvasta Alicesta.
Kauniisti kerrotut elämän siivut ovat sadunomaisuudessan hyvin toden tuntuisia. Ne ovat absurdeja ja tosia kuin ihmisen tunteet toiseen ihmiseen. Durbianon leikittelevä ja inhimillinen piirros elävine väreineen lisää lukijan tunnetta sadun sisään astumisesta.
Tarinat ovat aivan erilaisia, mutta kaikissa on sama suolaisenmakea pohjavire.
Niissä on kyse rajoista, joita on vaikea ylittää: ruhtinaan ja köyhän nuorukaisen rakkaus, vanhan suden ja nuoren punahilkan suhteen epäsäätyisyys, isän kieltämä tyttären rakkaus tai äkillinen ihastuminen veljen morsiameen.
Mutta rakkaus voi ylittää kaikki nämä rajat, jos se on aitoa, Durbiano haluaa sanoa lukijoilleen. Se on kaunis ajatus, eikä aina niin vääräkään.