Yann - Edith: Basil & Victoria. Kaksi albumia vuosina 1993 ja 1995. Jalava.
Sata sarjakuvaa (2004, Tammi - Heikki Jokinen) Moni pitää sarjakuvaa lasten lukemistona, mutta karu tosiasia on, että lapsille ja nuorille tehdään nykyään kovin vähän sarjakuvaa. Markkinat, maine ja haasteet ovat aikuislukijain sarjakuvan puolella.
Basil & Victoria on myönteinen poikkeus. Se on suunnattu nuorille lukijoille, mutta ei ole pätkääkään makeileva tai kosiskeleva. Sääli, että sarja jäi Suomessa vain kahteen albumiin. Sarjan kolmas ja viimeinen osa Zanzibar vei Afrikan rannikolle asti.
Lapset Basil ja Victoria asuvat Lontoon slummeissa 1880-luvulla. Leipä saadaan pikku huijauksin, varkauksin tai pyydystämällä rottia. Yösija löytyy siltojen alta tai satamasta.
Maailma on armoton: kun Victorian veli puukottaa murtokeikallaan hovimestarin hän joutuu hirteen. Lontoon porvaristo on innoissaan, julkiset hirttäjäiset ovat aina hauska ohjelmanumero.
Vetojakin lyödään: "Tarkoitus on saada samppanjapullon korkki poksahtamaan täsmälleen sillä hetkellä, kun köysi katkaisee onnettoman niskan."
Ensimmäisessä albumissa lasten seuraan lyöttäytyy pieni intialaistyttö. Vanhempiaan pakoilevaa lapsivaimoa uhkaa sati, joutuminen polttoroviolle kuolleen miehensä mukana.
Toinen albumi seuraa Viiltäjä-Jackin jälkiä, Basil ja Victoria pääsevät selville murhaajan salaisuudesta. Ratkaisu on sama kuin Alan Mooren Helvetistä-sarjassa: kuningatar Victorian pojanpoika Eddien aviottoman lapsen salaaminen.
Sarjakuvassa tapaamme myös kirjailija Charles Dickensin, joka uskaltatuu poliisien turvin kurkistamaan kodittomien yömajan toiseen todellisuuteen Whitechapelin slummeissa. Rotat ajavat kirjailijan pakosalle.
Sarjan käsikirjoittaja Yann, oikealta nimeltään Yann Lepennetier (s. 1954), on tehnyt sarjakuvakäsikirjoituksia jo 1970-luvulta ja on alallaan pätevä ja arvostettu. Hänen töitään ovat mm. Yslairin piirtämä Sambre, osin Yves Chalandin Freddy Lombard, François Avrilin Le Voleur de ballerines, useat Batemin piirtämät Marsupilami-albumit, pari Lucky Lukea ja suomeksikin ilmestynyt Philippe Berthetin piirtämä Pin up.
Basilin & Victorian piirtäjä Edith, oikealta nimeltään Édith Grattery (s. 1960), työskenteli kirjojen kuvittajana. Basil & Victoria oli hänen ensimmäinen sarjakuvansa. Hän on myös tehnyt itse käsikirjoituksia.
Hahmoista tehtiin Ranskassa 1993-95 myös 26-osainen animaatiosarja nimellä Orson et Olivia. Se oli astetta seikkailullisempi ja siloitellumpi kuin alkuperäinen sarjakuva. Animaatioteollisuudessa sallittujen aiheiden ja käsittelytapojen rajat ovat paljon sarjakuvaa tiukemmat.
Basilin ja Victorian maailmaa leimaavat kurjuus ja ankeus. Tämä ei yllättäen teekään sarjakuvasta kurjuuden jeremiaadia, vaan tunnelmallisen ja lämminhenkisen tarinan.
Syitä on kaksi: lasten ikuisen optimismin leimaama kerronta ja hieman karrikoiva lokaisesta todellisuudesta etäännyttävä grafiikka.
Lapsilla on luontainen kyky nähdä asiat parhain päin kovimmissakin oloissa. Basil ja Victoria ovat eläneet vuosia kaduilla, he pärjäävät monissa olosuhteissa. Heillä on myös toisensa, vaikka Victorian mustasukkaisuus välillä erottaakin kaksikon toisistaan.
Edithin piirrostyö on utuisen kaunista ja värit lämpöisiä. Väriliiduilla piirretyt kuvat rosoisella kartongilla ovat vastustamattoman kauniita. Silti slummista ei maalata idyllistä, vaan paha ja rappio ovat läsnä.
Lontoon slummeissakin asuu ihmisiä, ja Basil & Victoria kertoo ihmisistä. Sarja ei kosiskele tai pelottele nuoria lukijoita vaan antaa maailmasta monivivahteisen kuvan. Missä on kurjuutta, on myös toivoa.
